Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza   < >  Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza   < >  Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza  < >

Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 501 541 328

Jak często powinno się prać firany?

Firany to ponadczasowa dekoracja okna. Dzięki nim skutecznie podkreślimy styl panujący we wnętrzu lub zupełnie zmienimy jego charakter. Obecnie można wybierać spośród wariantów w wielu kolorach, wzorach, a także grubościach. Żaden model nie będzie się jednak odpowiednio prezentować, jeśli nie zadbamy o to, aby go regularnie prać. Jak często należy czyścić firany? Czy te czynności nie wpłyną negatywnie na wygląd tkanin?


zasłonaKiedy należy wyprać firany?

Firany powinniśmy prać regularnie co najmniej raz na pół roku. Warto jednak pamiętać, że najlepiej robić to zawsze, gdy zauważymy na tkaninie zanieczyszczenia lub zorientujemy się, że nieprzyjemnie pachnie. Wiele zależy w tym przypadku od tego, w jakiej okolicy mieszkamy. Z reguły częściej zmieniać te elementy dekoracyjne muszą osoby, które mają mieszkania w centrach dużych miast — podczas otwierania okna na materiale osiada znaczna ilość zanieczyszczeń.

Wpływ na to, kiedy należy czyścić opisywane produkty ma również to, w jakim pomieszczeniu znajduje się określona ozdoba okienna. Zazwyczaj częściej trzeba prać firany do kuchni niż np. warianty zawieszone w sypialni. W końcu we wnętrzu, w którym przygotowujemy posiłki, unosi się tłuszcz oraz zapachy osiadające na materiale. W związku z tym opisywany rodzaj dekoracji umieszczony w kuchni czy jadalni dobrze wyprać nawet co około 2 miesiące. Częściej będziemy również czyścić firanki w miejscach zamieszkanych lub odwiedzanych przez alergików — osoby uczulone na kurz mogą być szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia na tkaninach.

 

Jak prać firany, aby na długo zachowały swój doskonały wygląd?

Nie tylko regularne pranie wpływa na to, jak wyglądają firany. Ważne jest również to, aby czyścić je we właściwy sposób. Jaki? W tym przypadku wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane wybrane warianty. Dobrze trzymać się zaleceń producenta. W przypadku delikatnych tkanin należy pamiętać o stosowaniu łagodnych środków czyszczących. Warto także sprawdzić, czy dany produkt może być prany w pralce.