Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza   < >  Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza   < >  Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza  < >

Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 501 541 328

Jak odpowiednio marszczyć firany i zasłony?

Zasłony i firany do bardzo istotny element wykończeniowy każdego domu. Zarówno materiał z jakiego są zrobione oraz ich długość może doskonale podkreślić styl danego wnętrze i nadać mu odpowiedniego charakteru. Jednym z zabiegów związanych z wieszaniem zasłon jest ich marszczenie, które pozwała na ich bardziej atrakcyjna ekspozycję. Marszczone firany mogą także dodać pomieszczeniu elegancji i niepowtarzalnego klimatu.

 

firanyMetody marszczenia

Jedną z najbardziej popularnych metod marszczenia tkanin jest marszczenie na taśmie. W tym wariancie zasłony są potem mocowane na karniszu za pomocą żabek, a do ich umarszczenia wykorzystuje się różnorodne taśmy dekoracyjne. Istnieją także taśmy falowe, które są dostosowane do karniszy szynowych. W tym wariancie przesuwanie firan nie powoduje zmiany kształtu fałdy. Innym, także popularnym sposobem, jest umieszczanie na zasłonach przelotek co pozwala na przesuwanie zasłon w dowolny sposób. Ta metoda jest dedykowana przede wszystkim na karnisze rurkowe.

Najbardziej trwałe marszczeni można uzyskać dzięki przeszywaniu ręcznemu zasłony lub firanki za pomocą kontrafałdy. W ten sposób ułożenie fałd jest niezmienne i mało podatne na zmiany mechaniczne, na przykład w praniu. Ostatnie rozwiązanie jest zarazem najmniej popularne, a mianowicie umieszczanie firan na szelkach co także powoduje ich marszczenie.

Zakup odpowiednich zasłon lub firan

Efekt uzyskany przez marszczenie można uzyskać jedynie w przypadku odpowiednio dobranych tkanin. Tkaniny pochodzące od sprawdzonych producentów sprawią, że wnętrze będzie miało niepowtarzalny klimat. Dodatkowo kupując tkaninę na zasłonę lub firanę, która ma być marszczona warto zakupić 2,5 razy długości karnisza w przypadku delikatnego marszczenia oraz 3 długości karnisza jeżeli chce się uzyskać efekt gęstych marszczeń.

Na rynku można dostać zarówno firany gładkie, jak i takie posiadające interesujące desenie, grubości i faktury. Pośród tkanin warto wybrać te, które najlepiej dostosują się do naszego wnętrza. W niektórych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej będą wyglądały tkaniny welurowe, a znowu w innych haftowane lub drukowane. Zdarza się też, że ważną cechą tkanin przeznaczonych na zasłony jest to czy są one zaciemniające. Warto zatem skonsultować swoje pomysły i oczekiwania ze sprzedawcą tak, aby możliwie najlepiej dopasować produkty do swoich potrzeb.