Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza   < >  Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza   < >  Nowoczesna i modna aranżacja oraz dekoracja okien sposobem na wyjątkowe wnętrza  < >

Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 501 541 328

Jak podkreślić charakter wnętrza za pomocą dekoracji okiennych?

Osłony okienne pełnią głównie funkcje użytkowe. Do ich zadań należy zapewnienie domownikom prywatności oraz ochrona wnętrz przed nagrzewaniem się w czasie upałów. Okazuje się, że funkcjonalność osłon okiennych idzie w parze z ich estetykę. Dzięki temu poza tym, że znajdują praktyczne zastosowania, stanowią też ozdoby wnętrz. Za pomocą takich dekoracji można istotnie podkreślać charakter aranżacji lub przełamywać monotonię wystroju pomieszczeń. Jak to działa? O tym, jaka jest rola dekoracji okiennych w aranżacjach wnętrz, piszemy poniżej.


plisyWpływ dekoracji okiennych na charakter wnętrz

Bogactwo materiałów oraz kolorów dekoracji okiennych sprawia, że można na różne sposoby aranżować wystrój okien, a tym samym wpływać na estetykę pomieszczeń. Za pomocą jednobarwnych zasłon lub rolet można dodawać wnętrzom szyku i elegancji. Romantyczny charakter wnętrz podkreślą rolety rzymskie, z kolei w ideę nowoczesnego minimalizmu wpiszą się gładkie zasłony lub plisy. Jasna kolorystyka osłon okiennych ociepli pomieszczenia. Stawiając na białe lub półprzezroczyste zasłony, można też optycznie powiększyć niewielkie wnętrza.

Wzorzyste osłony z roślinnym lub geometrycznym printem z kolei przełamią monotonię i ożywią nudne wnętrza. Dekoracje okienne mogą kontrastować z kolorem ścian lub nawiązywać do dominującej w pomieszczeniu kolorystyki. Należy jednak pamiętać, że znaczenie ma ich dobór do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Przykładowo wyjątkowy charakter wnętrz w stylu skandynawskim podkreślą jasne zasłony lub drewniane żaluzje. W pomieszczeniach, w których dominuje biel, beż i szarość, nie sprawdzą się za to rolety materiałowe, plisy lub zasłony w intensywnej kolorystce.

Stonowana lub dla kontrastu nieco ciemniejsza kolorystyka plis i gładkich zasłon świetnie skomponuje się z estetyką nowoczesnych wnętrz. Takie osłony dodadzą przytulności, ale jednocześnie nie zaburzą harmonii wystroju. Ekstrawagancja przejawiająca się w żywych barwach albo nietypowych wzorach dekoracji doskonale wpisze się za to w charakter oryginalnych wnętrz retro oraz aranżacji eklektycznych lub glamour. Taka dekoracja może stanowić najważniejszą, przyciągającą wzrok ozdobę całego wnętrza.