W jakich wnętrzach sprawdzą się rolety rzymskie?
- Szczegóły
Rolety rzymskie to nie tylko osłona, ale i ozdoba okien. Coraz częściej wybierane są jako alternatywa dla tradycyjnych firan i zasłon.
Są eleganckie i bardzo praktyczne. Nic więc dziwnego, że coraz częściej stosuje się je nie tylko w domach mieszkalnych, ale i hotelach czy restauracjach. W tym artykule podpowiemy, w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się właśnie rolety rzymskie.
Rolety rzymskie do małych wnętrz
Rolety rzymskie działają na podobnych zasadach jak standardowe rolety, różnica polega na tym, że po pociągnięciu za sznurek materiał zwija się w poziome fałdy, a nie w charakterystyczny rulon. Dzięki temu nadal możemy zaoszczędzić sporo przestrzeni wokół otworu okiennego, a jednocześnie zyskujemy oryginalny efekt dekoracyjny. Na estetykę tej osłony okiennej wpływa przede wszystkim grubość, faktura oraz kolor zastosowanego materiału.
Tego typu rolety sprawdzą się idealnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy metr, a nawet centymetr dostępnej przestrzeni. Roleta rzymska może być przymocowana bezpośrednio do ściany, nie potrzeba do tego montowania dodatkowego karnisza. Co więcej, dobierając odpowiednią długość rolety, może wyeksponować parapet. Nie musimy przy tym rezygnować z walorów dekoracyjnych, jakie zapewniają nam osłony okienne.
Roleta rzymska do kuchni, a nawet łazienki
Rolety rzymskie to bardzo uniwersalne osłony okienne. Chociaż najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak np. salon czy pokój dzienny, to z powodzeniem mogą być zamontowane również w kuchni, a nawet łazience. W tych wnętrzach doceniona zostanie przede wszystkim funkcjonalność rolet rzymskich, niezależnie od tego, czy nasza kuchnia jest przestronna, czy też ciasna i mała. Można je podciągać i opuszczać na dowolną wysokość, co jest szczególnie praktyczne w przypadku okien znajdujących się tuż nad zlewem.
Zaletą zastosowania rolet rzymskich w kuchniach i łazienkach jest możliwość ich łatwego czyszczenia – można bez problemu prać je tak jak firany czy zasłony. Oczywiście należy dostosować tryb prania do rodzaju tkaniny, aby nie narażać materiału na rozciąganie czy inne deformacje.